A csikket a városra pöccintjük – közel 800 millió kilogrammnyi csikk évente
Bolygónk közel 1,3 milliárd dohányosa, egyes becslések szerint, évente mintegy 4,5 billió cigarettacsikket hajít el, így a csikkek a legsűrűbben a környezetbe kerülő hulladékok a Földön. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) és az Egészségügyi Világszervezet Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének (WHO FCTC) titkársága, ennek okán közösségimédia-kampányt indít, hogy felhívja a figyelmet a cigarettacsikkben lévő mikroműanyagok környezeti és egészségügyi hatásaira – adta hírül az ENSZ.
Világszerte évente több mint 6 billió cigarettát gyártanak, amelyek mindegyike szűrőket tartalmaz, amelyek főként mikroműanyagokból, úgynevezett cellulóz-acetátszálakból állnak. A nem megfelelően kezelt cigarettacsikk-hulladék bizonyos részei, mint a mikroműanyagok, és sok más vegyi anyag lebomlásuk után, az élelmiszerláncba is bekerülhetnek, és káros egészségügyi hatásokkal járhatnak. A cigarettacsikk több mint 766 millió kilogramm mérgező szemetet jelent évente.
A tervezett közösségi média kampány célja, hogy influencerek, valamint az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) jószolgálati nagyköveteinek segítségével, minél több fórumon felhívják a társadalom figyelmét, a hulladék nem megfelelő kezelésével járó veszélyekre.
Egy nemrégiben elfogadott Európai Uniós irányelv előírja, (Magyarországon is, minden csomagoláson látható) hogy minden műanyag szűrővel ellátott dohányterméken egyértelműen fel kell tüntetni, hogy műanyagot tartalmaz.
Forrás: ENSZ