A Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségének álláspontja a T/6220. számú törvényjavaslatról

A T/6220 számú, a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról szóló 2012. évi CXXXIV. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatban foglalt, a szankciórendszer szigorítását célzó rendelkezések kapcsán a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége – figyelembe véve, hogy egyelőre csak a törvényjavaslat benyújtáskori szövege ismert – a jogalkotó számára megfontolásra ajánlja az alábbi szakmai szempontokat.

Úgy ítéljük meg, hogy a Trafiktörvény nemzetközi szinten is példaértékű dohány kiskereskedelmi rendszer kereteit határozta meg, és a mai napig messzemenően alkalmas a kitűzött jogalkotói célok, így mindenekelőtt a fiatalkorúak védelmének elérésére. Ezt mi sem mutatja jobban, mint a dohányzók arányának folyamatos csökkenése a lakosságban a trafikrendszer létrehozása óta. Véleményünk szerint a rendszer működési hiányosságai kisebb finomhangolásokkal, folyamatos párbeszéddel, a lakosság és a rendszer részeseinek edukációjával biztosíthatók. 

A trafikrendszer létrejöttekor kiemelt jogalkotói célkitűzés volt az, hogy a dohány kiskereskedelmi koncessziók magyar emberekhez, családi kisvállalkozásokhoz kerüljenek. A nemzeti dohányboltok hálózata napjainkban mintegy 18 ezer család megélhetéséhez járul hozzá. A trafikok az állami adóbevételek pontos teljesítése mellett biztonságos, minden elemében ellenőrzött értékesítési csatornát biztosítanak az érzékeny termékkörök számára. A dohány kiskereskedők biztos és kiszámítható megélhetés reményében működtetik üzleteiket, beruházásokat hajtanak végre, fejlesztik szolgáltatásaikat. A dohányüzletek a helyi közösségek életének szerves részeivé, meghatározó pontjává, véleményformáló és információs csomóponttá váltak. Az ország szegényebb vidékein, legkisebb településein sokszor a dohánybolt az egyetlen, még nyitva tartó kiskereskedelmi egység, az ott élőknek munkalehetőséget biztosító vállalkozás.

Úgy véljük, fontos lenne továbbra is biztosítani a jogalkalmazói fokozatosság elvét a szankciórendszerben, valamint – éppen a szerényebb anyagi körülmények között működő kisvállalkozók érdekében – meghagyni a területért felelős felügyeleti hatóság számára az egyéni szempontok mérlegelésének lehetőségét a szankció mértékének meghatározása során. Aránytalanul súlyos jogkövetkezménynek tartjuk továbbá azt a rendelkezést, amely szerint a pályázat benyújtását megelőző tíz éven belül fiatalkorúak kiszolgálása miatt szankcionált trafikos nem pályázhat újra trafikkoncesszió elnyerésére. 

Tapasztalataink azt mutatják, hogy a dohány kiskereskedők tisztában vannak a fiatalkorúak védelmét szolgáló előírásokkal, és tiszteletben tartják azokat. A legritkább esetben lehet szó szándékos törvénysértésről az esetükben, hiszen a fiatalkorú vásárló kiszolgálásával elérhető többletbevétel eltörpül a kiszabható bírság mértéke mellett, ezt senki nem akarja kockáztatni.

A szabálytalan értékesítések hátterében legtöbbször a boltban dolgozó munkavállaló leterheltsége, figyelmetlenségből eredő hibája, esetleg ismerethiánya áll, amire a trafikos (a szankció címzettje) nem tud hatással lenni. Éppen ezért a szankció szigorítása helyett a képzési kötelezettség, vagy a megállapított jogsértés esetén pótképzés teljesítésének előírását javasoljuk a kiszolgálást végző személy, illetve az érintett kereskedelmi egység munkavállalói számára.

A Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége figyelemmel követi a jogalkotási folyamat alakulását. Az Országgyűlés által elfogadott törvényszöveg ismeretében fogalmazhatunk meg további szakmai észrevételeket. Szeretnénk megerősíteni, hogy szövetségünk egyetért a fiatalkorúak védelmét szolgáló jogalkotói célkitűzéssel, és örömmel osztjuk meg javaslatainkat az ennek elérését szolgáló eszközök kapcsán a döntéshozókkal. Hiszünk az őszinte, konstruktív párbeszédben és információmegosztásban, nyitottak vagyunk a trafikrendszer jövőjéről való közös gondolkodás felé.

Tata, 2023. november 22.

 

Közleményünk PDF formátumban ITT tölthető le.

Képünk illusztráció!

Legfrissebb híreink

Litvánia drónokkal küzdene a Fehéroroszország felől érkező csempészléggömbök ellen

2024. október 07.
Litvánia drónokkal küzdene a Fehéroroszország felől érkező csempészléggömbök ellen

Litvánia drónokkal küzdene a Fehéroroszország felől érkező, csempészárukat szállító léggömbök ellen - közölte Laurynas Kasciunas litván védelmi miniszter. A tárcavezető szerint a pilóta nélküli repülőeszközökkel derítenék fel, illetve szükség esetén kényszerítenék földre a léggömböket.

13 tonna csempészett dohányt foglaltak le a pénzügyőrök Zalában

2024. október 06.
13 tonna csempészett dohányt foglaltak le a pénzügyőrök Zalában

Rekordmennyiségű, több mint egymilliárd forint értékű adózatlan vágott dohányt találtak a pénzügyőrök Zalában egy román kamion rakterében - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatósága az MTI-t.

A Gazdasági Bizottság elfogadta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága éves beszámolóját

2024. október 02.
A Gazdasági Bizottság elfogadta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága éves beszámolóját

A Gazdasági Bizottság szeptember 30-i ülésén elfogadta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága 2023. évi beszámolóját. Az eseményen Dr. Nagy László, az SZTFH elnöke összefoglalta a szervezet elmúlt évi eredményeit, majd válaszolt a bizottsági tagok kérdéseire.

A pénzügyőrök harminc kilogrammnyi adózatlan dohányt találtak egy autóban Baján

2024. szeptember 30.
A pénzügyőrök harminc kilogrammnyi adózatlan dohányt találtak egy autóban Baján

A NAV munkatársai harminc kilogrammnyi adózatlan dohányt találtak egy autóban Baján - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hétfőn az MTI-vel.

Dohányzás a vendéglátóhelyek teraszain - a magyar kormány reagált a tervezetre

2024. szeptember 26.
Dohányzás a vendéglátóhelyek teraszain - a magyar kormány reagált a tervezetre

Az MDKSZ weboldalán korábban már beszámoltunk az Európai Bizottság dohányzás szabályait szigorító tervéről. Ennek értelmében, kiterjesztenék a dohányzási tilalmat, a szabadban lévő közösségi terekre.