A trafikrendszer előtt sem a dohánytermékek biztosították a kisboltok hasznát

trafik-belso2

Kontárság és demagógia az a fajta kampányígéret, mely szerint a jövőben visszaadnák a dohányáru-forgalmazás jogát a vidéki kisboltosoknak, a haszonból finanszírozott fennmaradás érdekében - a Magyar Nemzet kérdezett ágazati szakértőket.

Nem igaz, hogy a dohánytermékek eladásából származó haszon biztosíthatja a fennmaradásukat, amit az élelmiszer-forgalmazás adatai is évről évre igazolnak – közölte a Magyar Nemzettel az Egyenlő.hu elnöke. Bubenkó Csaba úgy véli, a vidéki kisboltosok nem kérnek abból, hogy a trafikmonopólium megszüntetésével a cigaretta árusítása legyen a túlélésük záloga. Bubenkó Csaba arra reagált, hogy sorra jelennek meg a baloldal kampányígéretei, amelyek az érdekképviselő szerint hozzá nem értést tükrözve csak demagóg lufik.

Hozzátette azt is, hogy az alapellátás rendszere már régen kiheverte a dohányáru-értékesítés kiszervezését, sőt a kiskereskedelem a járványidőszak egyik legnagyobb nyertese. A pandémia ideje alatt, egyetlen napra sem kellett leállni a boltoknak akkor sem, amikor több ágazatban kényszerűen szünetelt a termelés. Azóta pedig már a járvány előtti forgalmat meghaladva folyik az értékesítés.

Véleménye szerint, a trafikrendszer elleni támadás alaptalan, mert a többéves vagy akár évtizedes koncessziós jogok rendszerének kialakítása alapvetően az egészségvédelmet szolgálja, és annak idején szigorú, de nyilvános pályáztatás útján osztották ki az üzemeltetést.

Ha ez átláthatatlan, az nem a bevált rendszer hibája – jegyezte meg Bubenkó Csaba, aki szerint a dohányforgalmazás liberalizálása az emberek egészségére lenne káros hatással, és csak a jövedéki adóból származó bevételt növelné.


Azzal a kisboltosok ma is tisztában vannak, hogy önmagában a dohánytermékek értékesítése nem hoz hasznot a konyhára – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, aláhúzva, hogy konkrét politikai programokat nem véleményeznek.

Vámos György ezzel együtt felidézte: a trafikrendszer előtt a fogyasztói árakat is a gyártók határozták meg, ami nem hozott nyereséget, akkora átadási árral szállították a gyártók a dohánytermékeket, hogy az értékesítésből haszon nem származott, az tehát a jövőben sem jelenthet forrást a boltok fennmaradásához. (Ezért is kellett később bővíteni a trafikok termékkínálatát.)

A dohányáruk adózását pedig az unió szabályozza, az elmúlt években is ez okozta az áremeléseket.

 

(A Magyar Nemzet cikke alapján)

Legfrissebb híreink

Írország is állami licenszhez köti a dohánytermékek kiskereskedelmét

2023. június 07.
Írország is állami licenszhez köti a dohánytermékek kiskereskedelmét

A Dohány Kiskereskedők Európai Szövetsége (CEDT) útján kaptuk a hírt ír trafikos kollégáinktól, hogy Írország kormánya a múlt héten fogadta el azt a jogszabályt, amely jelentősen átalakítja a dohánytermékek kiskereskedelmi rendszerét és megerősíti a fiatalkorúak védelmét. Az új szabályozást júliusban léptetik életbe.

Mik a leggyakoribb hibák a dohányboltokban?

2023. május 02.
Mik a leggyakoribb hibák a dohányboltokban?

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága tájékoztatót adott ki a dohányboltokban folytatott ellenőrzések során feltárt leggyakoribb hibákról, illetve hiányosságokról. A hatóság a hibák elkerülésére is megfogalmazott néhány javaslatot. 

SZTFH rendelet a kötelező szakmai képzésről

2023. április 21.
SZTFH rendelet a kötelező szakmai képzésről

Megjelent a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet végző személyek országos képzési rendszeréről szóló 8/2023. (IV. 11.) SZTFH rendelet. Erről a hatóság a cikkben található közleményben adott tájékoztatást.

A Continental 17 százalékkal emelte munkavállalói bérét

2023. április 20.
A Continental 17 százalékkal emelte munkavállalói bérét

A több mint 500 munkavállalót foglalkoztató Continental Dohányipari Zrt. 17 százalékkal emelte munkavállalói bérét, a cafeteria keretösszegét 10 százalékkal növelte, és bruttó 214 millió forintnyi jutalmat is szétosztott - közölte  Sátoraljaújhely egyik legnagyobb munkaadója az MTI-vel.