Egy felmérés szerint csődöt mondott az EU és a WHO dohányzás elleni fellépése

eu-smoke

A KPMG üzleti tanácsadó cég a közelmúltban tette közzé a dohánytermékek európai adóztatásának felülvizsgálatával kapcsolatos adatait. Meglátásuk szerint a jövedéki adó emelése egy szinten túl alkalmatlan a kereslet további visszaszorítására, sőt még az állami bevételek növelését sem szolgálja.

A KPMG, az Európai Unió feketepiacát vizsgáló tanulmányából az derül ki, hogy az EU és a WHO a dohányzás visszaszorítására alkalmazott hagyományos eszköztára (adóztatás és tiltás) nem járt sikerrel.

A felmérési adatok kifejezetten súlyos képet festenek Franciaországról, ahol a cigaretta adóztatása az egyik legmagasabb, az egységes csomagolást elsőként vezették be, az elrettentő figyelmeztetések mindenhol ott vannak. A dohánytermékek túlzott áremelése az illegális kereskedelem növekedéshez vezetett, és nem befolyásolta érdemben a fogyasztást. Franciaországban a cigarettaárak jelentős emelése az illegális cigarettafogyasztás meredek növekedését okozta, a 2017-es 13 százalékról 2021-re 29 százalékra. Az illegális piac miatt 2021-ben 6,2 milliárd eurónyi elmaradt adóbevétele volt a francia állami költségvetésnek.

A tanulmány az EU egészére vetítve kiemeli: az illegális cigarettaforgalom több mint 35 milliárd szál, aminek az egyharmada nem ellenőrzött, hamis termék. A kieső 10 milliárd eurónyi forrást konstruktívabb adóztatással beszedhették volna a tagállamok. Más országokban, például Svédországban, ahol a kevésbé káros alternatíváknak nagy hagyományuk van, a cigarettázók száma töredéke az európai átlagnak és a népegészségügyi mutatók is egészen más képet mutatnak.

Az elhibázott eszköz az egészségre ártalmas hatásokat erősíti, pedig ma már vannak más eszközök: az ártalomcsökkentés. A legkárosabb dohány- és nikotintermékek (például a cigaretta) és a füstmentes, potenciálisan kevésbé káros alternatívák közötti nagyobb különbségtétel hatékony módja lehet a közegészségügy javításának, miközben fenntartja az adóbevételeket, amelyek a jelenlegi nehéz körülmények között az állami költségvetés számára nélkülözhetetlenek.

Az Európai Bizottság jelenleg dolgozik a dohánytermékek európai adóztatásának kereteit meghatározó irányelv felülvizsgálatán, és a szakértők a különböző dohány- és nikotintermékek adóztatásának józan megközelítését javasolják: a nagyobb kockázatot jelentő termékeket, mint például a cigarettát, arányaiban magasabb, míg a potenciálisan kisebb kockázatot jelentő füstmentes termékeket, mint például az e-cigarettákat és a hevített dohánytermékeket, alacsonyabb adókulccsal kellene megadóztatni, és így megfizethetőbbé kellene tenni a kisebb károsanyag-kitettséggel járó alternatívákat a cigarettával szemben. (A javaslat 2022 utolsó negyedévére várható.) A cigaretta égés nélkül fogyasztható alternatíváinak differenciált adóztatását már minden európai tagállam és az Egyesült Királyság is alkalmazza.

Az irányelv jelenleg elavult rendelkezéseinek tükrében, az EB várhatóan a hagyományos dohánytermékek (cigaretta, szivar és cigarettadohány) adójának megemeléséről határoz, emellett az EB első alkalommal foglalkozik az olyan újszerű termékekkel, mint az e-cigaretta, a hevített dohánytermékek és a nikotinos párnák.

Utóbbiak adóztatása kapcsán elmondható, hogy a dohánytermékekről szóló 2014-es irányelvben és egyre több ország (például USA, Egyesült Királyság, Új-Zéland, Görögország, Olaszország, Portugália, Cseh Köztársaság) jogszabályaiban elismerten eltérő jellegük van.

Jó hír azonban, hogy az EB széles körű nyilvános konzultációt szervezett: 7300 észrevétel érkezett az EU tagállamaiból, illetve más országokból is.

A konzultációban részt vevő kormányok, szervezetek és polgárok túlnyomó többsége támogatta, hogy az e-cigarettákat és a hevített dohányt a cigarettáknál alacsonyabb szinten adóztassák, összhangban az EU-tagállamok jelenlegi megközelítésével. Ez tovább növelné a különbséget a cigarettához képest, amely termékre a legmagasabb adóterhet kellene kivetni.

 

Forrás:MTI/NAV

Legfrissebb híreink

Elnöki közlemény

2024. augusztus 09.
Elnöki közlemény

Tisztelt Trafikostársak!

MDKSZ kutatás: Miért vásárolnak a fogyasztók dohányterméket a feketepiacon?

2024. augusztus 09.
MDKSZ kutatás: Miért vásárolnak a fogyasztók dohányterméket a feketepiacon?

A dohány feketepiac virágzik, a hazánkban elfogyasztott dohánytermékek egyre nagyobb hányada onnan származik. Az illegális gyártók, a feketekereskedők ellen az állami hatóságok (a NAV és a Rendőrség) lép fel. Mi pedig arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi jár a vásárló fejében, amikor egy gyanús alaktól vásárol vagy online rendel magának dohányárut.

Közel 190 milliós bírságot kapott egy szlovák cég e-cigaretta forgalmazása miatt

2024. augusztus 09.
Közel 190 milliós bírságot kapott egy szlovák cég e-cigaretta forgalmazása miatt

Az Airbox nevű szlovák cég 189 millió forintos bírságot kapott és a honlapját is letiltották, mert azt a hamis benyomást keltette a fogyasztókban, hogy weboldalán az elektronikus cigarettákat, valamint a dohányzást imitáló elektronikus eszközöket a hazai távértékesítési tilalom ellenére forgalmazta - közölte a Gazdasági Versenyhivatal.

Csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben júniusban

2024. augusztus 06.
Csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben júniusban

Havi és éves összehasonlításban egyaránt csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben júniusban.

Bizakodva tekint a dohánybetakarítási szezonra a Continental Dohányipari Csoport

2024. augusztus 06.
Bizakodva tekint a dohánybetakarítási szezonra a Continental Dohányipari Csoport

A szélsőséges időjárás ellenére is bizakodva tekint a dohánybetakarítási szezonra a sátoraljaújhelyi székhelyű Continental Dohányipari Csoport - közölte a vállalat az MTI-vel.