Idén 5 százalék alá csökkenhet Svédországban a dohányosok aránya
Ki gondolná, hogy hatvan évvel ezelőtt a svéd férfiak körében még 49 százalék volt a dohányosok aránya? Az ország a dohányzás elleni küzdelemnek így vágott neki.
A svéd állam ugyanolyan szigorú szabályokat vezetett be a dohányiparral szemben, mint a többi, abban a reményben, hogy csökken a hagyományos dohánytermékek fogyasztóinak aránya – ám közben engedélyezte a füstmentes termékeket. A dohányosoknak így módjuk van arra, hogy kielégítsék nikotinszükségletüket úgy, hogy azzal nem zavarnak másokat, és közben kevésbé ártanak az egészségüknek, mert a legtöbb káros anyagot a füsttel viszik be a szervezetükbe. Vélekedésük szerint, ez a megoldás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy egyre kevesebben gyújtottak rá.
Svédországban az e-cigaretta, a vape, a hevített dohánytermékek és a nikotinpárnák is engedélyezettek, a snüssz pedig évtizedek óta népszerű, és meglehet, azért is, mert eleve úgy reklámozták, hogy aki használja, anélkül élvezheti a dohányt, hogy másokat zavarna a füsttel. Az őrölt, nedves, sót és aromát tartalmazó termék a hetvenes években terjedt el. Olyan népszerű lett, hogy amikor az ország 1995-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, tisztázták, hogy mentesülni szeretnének az EU-ban érvényes snüssztilalom alól.
Az Európai Unióban mért 25 százalékos csökkenés mellett, Svédországban, 2006 és 2020 között 60 százalékkal csökkent a hagyományos dohánytermékek fogyasztóinak száma. Napjainkra pedig a felnőtt lakosság 5,6 százaléka dohányzik, és a 16 és 29 év közötti korosztály körében 3 százalék, ami szintén a legalacsonyabb érték Európában: az uniós átlag 18 százalék, a németországi és az olaszországi 20 százalék felett van. A svéd dohányosok napi átlagfogyasztása fejenként 9,1 szál, az uniós átlag 14,2 százalék. Talán ennek lehet az eredménye az is, hogy százezer főre vetítve 17,7 a tüdőrákos esetek száma a skandináv államban, ami szintén a legjobb mutató Európában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 5 százaléknál húzta meg a vonalat: egy országot akkor lehet dohányfüstmentesnek tekinteni, ha a lakosságának kevesebb, mint 5 százaléka dohányzik. A tendenciák alapján Svédország errefelé mutatnak. Kíváncsian várjuk a fejleményeket!
Bővebben a témáról, ITT olvashat!
Forrás:mti,24hu,WHO
(Képünk illusztráció!)