Ki gondolta volna? A brit dohányosok szívesen vásárolnak a feketepiacról dohánytermékeket
Egy brit dohányosok körében végzett felmérésben résztvevők közel háromnegyede (71 százaléka) vásárolt már feketepiacról származó dohányárut az elmúlt évben – jelent meg a Talking Retail című folyóiratban közölt friss felmérésből, melyet a Tobacco Reporter is publikált.
Két dolog tűnhet igazán megdöbbentőnek, a felmérés alapján. Az egyik az, hogy úgy tűnik, kevés fogyasztónak vannak erkölcsi fenntartásai az illegálisan értékesített, adózatlan termékek vásárlásával kapcsolatban. (A felmérésben részt vevők 68 százaléka mondta azt, hogy nem okoz gondot az ilyen módon történő dohányvásárlás!)
Az adat 2019-hez képest alacsonyabb, amikor egy ugyanilyen felmérésben, a válaszadók 78 százaléka nyilatkozott úgy, hogy vásárolt illegálisan forgalmazott dohányterméket.
A másik érdekes megállapítás az, hogy a Dohánygyártók Szövetsége (TMA) által végzett 12 000 dohányos megkérdezésével végzett felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók közel egyötöde (19 százaléka) közösségi oldalakon vásárolta tiltott dohánytermékét.
„A 2021-es eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy a feketepiaci dohány széles körben elérhető, valamint arra is, hogy sok fogyasztó szerint, „elfogadható” az illegális dohánytermékek kereskedelme vagy vásárlása.”– nyilatkozott Rupert Lewis, a TMA igazgatója.
Túlzás lenne azt állítani, hogy kizárólag brit területen bukkannának fel, az illegális füstölnivaló terjesztői, hiszen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai, (2021-ben), összességében 17698 alkalommal foglaltak le adózatlan cigarettát. A hatóság fel is vette a kesztyűt: a mennyiségi adatok szerint, több mint 175 millió szálat, melynek értéke a 15,4 milliárd forintot is meghaladja. Közel 11 tonnányi súlyú, finomra vágott dohányt foglaltak le a NAV munkatársai. A 159 esetben végrehajtott intézkedés során, 610 millió forintnyi dohányt foglaltak le.
Forrás: Tobacco Reporter, NAV