Önkéntesek szedték össze a cigarettacsikkeket

Önkéntesek szedték össze a cigarettacsikkeket a Gellért-hegy alatt.

A JÖN Alapítvány egy globális kezdeményezés, a World Clean Up Day alkalmából az egyik vezető dohányipari vállalattal, a Philip Morris Magyarországgal partnerségben a Gellért-hegy alatti rakpart részen csikkszedést tartott szeptember 17-én - közölte a szervezet.

A JÖN Alapítvány a Cigicsikkmentes Magyarország kihívásban már évek óta arra ösztönözi követőit, hogy saját maguk is szervezzenek különböző városokban mini csikkszedő kampányokat.

A dohányzás közismert egészségügyi ártalmai mellett a cigarettázás környezeti ártalmai is jelentősek. Évente körülbelül 1 millió tonna cigarettaszűrőt gyártanak a dohányiparban, és rengeteg felelőtlenül eldobott cigarettacsikk kerül a környezetbe. A belőlük kioldódó káros vegyi anyagok nagy mértékben szennyezik a környezetet, a vizeket és az élővilágot, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben nem papírból, hanem egy bizonyos fajta bioműanyagból, cellulóz-acetátból készülnek.

„A Philip Morris felelős vállalatként fontosnak tartja, hogy csikkszedő kampányokkal és egyéb, a társadalmi szemléletformálást célzó kezdeményezésekkel hozzájáruljon a fogyasztás után keletkező hulladék környezettudatos kezeléséhez” – mondta Takács Norbert, a Philip Morris Magyarország kormányzati kapcsolatokért és fenntarthatóságért felelős vezetője. „Hiszünk abban, hogy a viselkedésbeli, és a pozitív társadalmi változást előmozdíthatjuk azáltal, hogy bevonjuk az érintetteket, legyen szó a fogyasztókról, vagy éppen a szabályozó hatóságokról, és együttműködünk velük a cigarettacsikk-szemét megelőzésében.”

A cigarettacsikk mennyiségét tekintve az összes hulladéknak csak körülbelül 0,01 százalékát teszi ki. A dohányzókat földrajzi elhelyezkedésük alapján 100 százalékban lefedő elkülönített gyűjtési rendszer kialakítása a begyűjthető cigarettacsikk mennyiséghez képest rendkívül magas költségekkel és környezeti terheléssel járna.

Egyelőre a legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb és legfenntarthatóbb megoldás az edukáció, tehát a megelőzésre történő figyelemfelhívás, valamint a fogyasztás során keletkező hulladék megfelelő kezelése mind otthon, mind a köztereken. A gyártók ezzel párhuzamosan kutatják azokat a lehetőségeket, hogy a szűrőkben lévő műanyagot jobb, fenntarthatóbb alternatívákra cseréljék le.

(Forrás: JÖN Alapítvány, Napi.hu)

Legfrissebb híreink

A nikotinpárnák betiltását tervezi a francia kormány

2024. október 30.
A nikotinpárnák betiltását tervezi a francia kormány

A főleg a fiatalok körében népszerű, szájba helyezhető nikotinos tasakok, azaz nikotinpárnák betiltását tervezi a francia kormány.

Egymilliárd forint értékű adózatlan dohányárut foglaltak le a pénzügyőrök - VIDEÓ

2024. október 25.
Egymilliárd forint értékű adózatlan dohányárut foglaltak le a pénzügyőrök - VIDEÓ

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal látványos akcióban számolt fel egy illegális cigarettagyárat és lefoglalt egymilliárd forint értékű adózatlan dohányárut. Az üzemet működtető társaság öt tagját gyanúsítottként hallgatták ki, majd kezdeményezték letartóztatásukat a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészségnél.

Elítélték a dohánybolti rablókat

2024. október 21.
Elítélték a dohánybolti rablókat

Nem jogerősen több év börtönt kapott egy dohánybolt fél évtizeddel ezelőtti kirablása miatt három fiatal - tudatta a Fővárosi Főügyészség közleményében.

A megnövekedett dohányértékesítés jelentős többletbevételt jelent Luxemburg számára

2024. október 18.
A megnövekedett dohányértékesítés jelentős többletbevételt jelent Luxemburg számára

A Luxembourg Times jelentése szerint, Luxemburg költségvetését több millió eurós adóbevétel növeli az idén a vártnál magasabb dohányeladások miatt.

Elindult a BAT új nikotinpárna-gyártócsarnokának építése Pécsett

2024. október 17.
Elindult a BAT új nikotinpárna-gyártócsarnokának építése Pécsett

Elindult a BAT új nikotinpárna-gyártócsarnokának építése Pécsett