Vágni lehetett a füstöt - eltelt tíz év
Szinte észrevétlenül elsiklottunk afelett, hogy idén januárban már tíz éve annak, hogy életbe lépett a nemdohányzók védelmét szolgáló törvénymódosítás, ami gyakorlatilag kitiltotta a dohányfüstöt a vendéglátóhelyek zárt helyiségeiből.
Érdekesség, hogy a dohányzás zárt helyekről való teljes kitiltásának már 2007-ben is nekirugaszkodott az akkori magyar kormány, de végül nem lett belőle semmi.
A nemdohányzók egyértelműen akkor is, és most is egyetértenek a szabályozással, ezen kár is lenne tanakodni. Természetes, hogy örömmel konstatálják, hogy elillant a dohányfüst az éttermekből, kávézókból és kocsmákból.
A társadalom akkor még vegyesen fogadta, a vendéglátósok jelentős része pedig aggodalmát fejezte ki, a mai huszonévesek számára viszont gyakorlatilag ismeretlen fogalom már a füstös kocsma, ahonnan immár tíz esztendeje „kiszellőzött” a dohányfüst.
Nyilván nem a füst emléke miatt, de talán arra is egyre homályosabban emlékszünk, hogy hónapokkal a szabályozás bejelentése után még türelmi időt adtak a vendéglátósoknak pár hónapig. A vendéglősök egy része akkoriban be is vallotta, sok vendégük azalatt a néhány hónap alatt átpártolt a türelmi idővel élő helyekre.
És hogy milyen változást hozott az elmúlt 10 év? Közben felcseperedett egy generáció, akik számára már teljesen természetes az, hogy ki kell menniük a teraszra, vagy az utcára, ha hódolni akarnak a dohányfüst élvezetének.
Önmagában nyilván kevés a dohányosok számának drasztikus mértékű csökkenéséhez egy ilyen intézkedés. Hamar tegyük hozzá azért azt is, hogy a szabályozás egy hosszú folyamat egyik fontos mérföldköve volt. Ám ha a legegyszerűbb változást vesszük figyelembe, pozitív az eredménye: egyértelműen sokkal jobb úgy hazamenni néhány pohár ital elfogyasztása után, hogy az ember ruhája nem ontja magából a füst szagát.
A statisztikákban azért látni reménykeltő adatokat. A KSH adatai szerint, a teljes lakosságnak ugyan még a 24,9 %-a még mindig a rendszeresen dohányzók csoportjába tartozik, mégis akad említésre méltó változás: a férfiak körében 2009 óta 36,08 százalékról 30 százalékra csökkent a dohányzók aránya az elmúlt években.
És íme, még egy izgalmas számadat, igaz ez Skóciából származik. Ott már 2006-ban éltek egy hasonló szabályozással. Egy 2016-ban publikált számítási adat szerint, Skóciában a lakosság több mint fél tonna mérgező anyagot lélegzett volna be az eltelt 10 évben, ha nem tették volna meg ezt a merész lépést, s nem tették volna füstmentessé a kocsmákat.
Az igazi változás lehetősége azonban, a mai tizenévesek korosztályában lesz majd elérhető. Ők azok, akik legkorábban 18 éves korukban juthatnak dohányáruhoz, feltéve, ha egyáltalán akarnak.
(Új szó írása alapján)